Inspiracje

Sprzedam inspirację! Podrzucę jaskółkę i czarownicę!

Wiewiórki i bobry, jaskółka i czarownica?

Ostatnimi czasy wędruje śladami, dawnych legend, wierzeń. Jest to szczególnie łatwiejsze, że mieszkam na wschodzie, gdzie pełno jest odniesień do dawnych kultur, słowiańskich mitów. Inspiracja to tym większa, że mam tylko krok do skansenu, Bieszczady, stoją otworem i w zasadzie czekam na wiosnę, aby wybrać się na dłuższy spacer.

Wiecie, że allegro, realizuje cykl: „Legendy polskie”, które są luźną interpretacją dawnych wierzeń. W końcu internet daje nam coś czym można się pochwalić.  Jestem pod wrażeniem pomysłu, muzyki, wykonania filmików. Kto jeszcze nie słyszał o Borucie, Jadze i Twardowskim podrzucam linki do filmów.

Inspiracja ulotna?

W cyklu tych opowieści największe wrażenie na mnie zrobiło jak dotąd wykonanie piosenki Jaskółka uwięziona, przez Georginę Tarasiuk, oczywiście oryginał Stana Borysa jest równie piękny, jednak ten ma dodatkową magię, kobiecą eteryczność, której brak w oryginale. Pierwowzór to głębia głosu i zupełnie inny odbiór. Melodia ta w połączeniu z postacią Jagi z filmu daje genialnego kopa. Miałam więc w związku z tym mały problem, bo o ile „Jaskółka uwięziona” już sama w sobie jest poetyckim cackiem i jest inspirująca, to wszystko co napisze wypada blado. Nie wiedziałam więc czy publikować poniższy wiersz. Jednakże w związku z ostatnimi wydarzeniami dotyczącymi drzew, masowej ich wycinki postanowiłam jednak połączyć te dwa tematy.

A tutaj melodia Jaskółki:

Jaskółka

drzewa potoki –
nic już nie szumi
echo zgłupiało
i przedrzeźnia chmurę

czarownice
włożone pomiędzy legendy
zamiatają kurze
w dobrych domach

ubrane w nowinki
oglądają z tęsknotą
pocztówki z Afryki

czekają aż czas
dostrzeże w nich
cuda natury

 • Uwielbiam to wykonanie Jaskółki 🙂 Oryginał również, ale gdy się pojawiła wersja wykonana przez Georginę Tarasiuk to słuchałam Jej na okrągło… zapętliłam i leciała do wszystkiego 🙂

 • Piękna piosenka. Tej wersji przedstawionej przez Ciebie jeszcze nie słyszałam

 • Atanas Valkov jest genialny! Warto posłuchać jego muzyki do serialu “Bodo” albo do filmu “Ambition”:
  https://www.youtube.com/watch?v=jFRLSbxqhKA

 • Uwielbiam takie brzmienie, czysta poezja. Szkoda, że ludzie wolą męczyć się przy tym co serwuje radio.

 • Karolina Niźnik

  To wykonanie ma zupelnie inne brzmienie niz oryginał, taki inny wymiar!

 • Interesujący i bardzo ładnie napisany wpis – a “Legendy polskie” to rzeczywiście fajny cykl filmowych miniatur. Piosenka w wykonaniu Georginy Tarasiuk jest magiczna – masz rację, że to piękna interpretacja.

 • Ja również pisząc książkę (przygodowa z elementami fantasy) sięgałam do różnych podań i mitów, zwłaszcza zagranicznych. Można tam znaleźć wiele ciekawych i inspirujących historii.