Inspiracje

Sprzedam inspirację! Podrzucę jaskółkę i czarownicę!

Wiewiórki i bobry, jaskółka i czarownica?

Ostatnimi czasy wędruje śladami, dawnych legend, wierzeń. Jest to szczególnie łatwiejsze, że mieszkam na wschodzie, gdzie pełno jest odniesień do dawnych kultur, słowiańskich mitów. Inspiracja to tym większa, że mam tylko krok do skansenu, Bieszczady, stoją otworem i w zasadzie czekam na wiosnę, aby wybrać się na dłuższy spacer.

Wiecie, że allegro, realizuje cykl: „Legendy polskie”, które są luźną interpretacją dawnych wierzeń. W końcu internet daje nam coś czym można się pochwalić.  Jestem pod wrażeniem pomysłu, muzyki, wykonania filmików. Kto jeszcze nie słyszał o Borucie, Jadze i Twardowskim podrzucam linki do filmów.

Inspiracja ulotna?

W cyklu tych opowieści największe wrażenie na mnie zrobiło jak dotąd wykonanie piosenki Jaskółka uwięziona, przez Georginę Tarasiuk, oczywiście oryginał Stana Borysa jest równie piękny, jednak ten ma dodatkową magię, kobiecą eteryczność, której brak w oryginale. Pierwowzór to głębia głosu i zupełnie inny odbiór. Melodia ta w połączeniu z postacią Jagi z filmu daje genialnego kopa. Miałam więc w związku z tym mały problem, bo o ile „Jaskółka uwięziona” już sama w sobie jest poetyckim cackiem i jest inspirująca, to wszystko co napisze wypada blado. Nie wiedziałam więc czy publikować poniższy wiersz. Jednakże w związku z ostatnimi wydarzeniami dotyczącymi drzew, masowej ich wycinki postanowiłam jednak połączyć te dwa tematy.

A tutaj melodia Jaskółki:

Jaskółka

drzewa potoki –
nic już nie szumi
echo zgłupiało
i przedrzeźnia chmurę

czarownice
włożone pomiędzy legendy
zamiatają kurze
w dobrych domach

ubrane w nowinki
oglądają z tęsknotą
pocztówki z Afryki

czekają aż czas
dostrzeże w nich
cuda natury

Mam na imię Klaudia i cieszę się, że tu jesteś. Chciałabym abyś się poczuł jak u siebie i wypił ze mną kawę w otoczeniu słów. Na blogu opowiem Ci nie tylko o moich potyczkach z fotografią ale o tym co mnie inspiruje. Będzie to podróż pełna wyzwań. Zapraszam cię serdecznie zabierz ze sobą ciekawość! Jeśli podobał Ci się ten tekst udostępnij go dalej, lub odwiedź mnie na facebooku: Sztuka Pisania

7 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *