Piszę,  Wiersze

wolności, wolności tylko tyle

Początki wolności

Gdy byłam dzieckiem moją wolnością były książki. Pamiętam te wieczory, gdy ukryta pod kocem, otulona światłem lampy słuchałam głosu starszej siostry i razem przeżywałyśmy opowieść o Mary i Colinie. Gdy oni odkrywali nieznany im świat ja marzyłam o tym aby sama czytać swoim dzieciom Dziś gdy samodzielnie czytam, ogranicza mnie jedynie czas i obowiązki. Czasem jednak z fikcyjnego świata trzeba wrócić i coś stworzyć. Tak też się stało ostatnio ale po kolei..

Od głupoty po wolności konstytucyjne?

Osoba niepełnosprawna patrzy na wolność nieco inaczej. Szczególnie ważna jest dla mnie wolność słowa niewłaściwie użyte może boleć. Ostatnio moją największą wolnością są studia. Można powiedzieć, że punkt widzenia na ten temat zależy od wielu czynników. Każdy z nas ma inne zdanie na temat wolności dla jednego są to drobiazgi  takie jak wagary czy impreza dla drugiego respektowanie należnych mu praw

Wolność fascynuje i napawa lękiem, dlatego zmusza, by nasza postawa wobec niej nie była nieokreślona

Poezja i jej wolność

Twórcy należący do Stowarzyszenia Autorów Polskich z oddziału warszawskiego, byli ciekawi mojego zdania na ten temat. Gdy spotkaliśmy się we wrześniu zeszłego roku w Bieszczadach usłyszałam słowa, które pamiętam do dziś „Jesteśmy normalnymi ludźmi, czasem bardziej zakręceni i wrażliwi na piękno ale normalni – nie zamykamy się w schematach” Dokładnie tak było. Ciepło tamtego spotkania, gitara, pogawędki o bieszczadzie zaowocowały kolejnym wspólnym pomysłem. Była nią antologia wierszy której tematem została wolność W grudniu prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie, Wanda Dusia – Stańczak ustaliła skład autorów. Wszystkich nas jest 46. Nie tylko z Polski, również z zagranicy w tym z Anglii, Australii, Litwy, Niemiec, Brazylii, Szwecji a także Węgier. Będzie to więc ogólnoświatowe podejście do tematu.

Antologia o wolności

       W Antologii chodzi o to aby zaprezentować, różne podejścia do tego samego tematu, nikogo nie interesują regułki encyklopedyczne ale emocje, obrazy które można namalować słowami. Znajdziemy w niej opowiadania, wiersze. Każdy autor mógł przesłać 6 wierszy lub dwa opowiadania. Nikt nie był skrępowany długością utworów ani tym w jaki sposób nawiąże do głównego tematu. Wszystko jest ozdobione pięknymi rysunkami Renaty Cygan poetki i artystki z Anglii. W związku z tym że jest to jubileuszowe X wydanie Antologii będzie ona promowana nie tylko w Domach Kultury, bibliotekach, wysyłana zostanie do kilku środowisk polonijnych w Australii,. Będzie dostępna także w Indiach czy na  Litwie. Premiera odbędzie się na DACHU czyli comiesięcznym spotkaniu poetów wśród nich znajdą się autorzy, którzy tworzyli tą pozycję.

A poniżej jeden z wierszy znajdujących się w antologii

Ograniczeni

przykuta do stereotypu

odwracam głowę –

oni rzucają słowami

kawałek przymiotnika

zostaje u stóp

patrzę na  tłum

szukam swoich odpowiedzi –

głupota przepycha się

obok wolności

a mądrość

siedzi na łańcuchu

z uśmiechem

zbieram kolejne słowa –

zamykam  ludzi

w pierwszym zamyśleniu

Mam na imię Klaudia i cieszę się, że tu jesteś. Chciałabym abyś się poczuł jak u siebie i wypił ze mną kawę w otoczeniu słów. Na blogu opowiem Ci nie tylko o moich potyczkach z fotografią ale o tym co mnie inspiruje. Będzie to podróż pełna wyzwań. Zapraszam cię serdecznie zabierz ze sobą ciekawość! Jeśli podobał Ci się ten tekst udostępnij go dalej, lub odwiedź mnie na facebooku: Sztuka Pisania

11 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *